Oglądaj za darmo w Amazon Prime Video!

Gwiazda szeryfa – Tin Star

Gwiazda szeryfa – Tin Star

Sep. 07, 2017
Twoja ocena: 0
8 1 głos

Sezony i odcinki

3Sezon 3 Dec. 10, 2020
2Sezon 2 Jan. 24, 2019
1Sezon 1 Sep. 07, 2017

Twórca

Obsada

Opis

Gdzie obejrzeć serial Gwiazda szeryfa – Tin Star online za darmo?

Głównym bohaterem serialu Gwiazda szeryfa – Tin Star jest Jim Worth (Tim Roth), były brytyjski detektyw, który wraz z rodziną przeprowadza się do małego miasteczka w poszukiwaniu spokoju. Gdy w sąsiedztwie powstaje wielka rafineria ropy, po okolicy zaczynają kręcić się podejrzani pracownicy szukający pieniędzy i narkotyków. Wciągnięty w świat prostytucji i przestępstw Jim będzie musiał zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. Były detektyw Jim Worth i jego rodzina przeprowadzają się z Londynu do miasteczka Rocky Mountains. Mężczyzna ma nadzieję, że dzięki nowej pracy na policji zapomni o demonach z przeszłości.

Recenzja serialu:

Małe miasteczko w kanadyjskich Górach Skalistych. Cisza, spokój, dookoła las – prawdziwa idylla. Gdy wkroczył w nią Tim Roth, wiadomo było, że długo to nie potrwa. Spoilery z pierwszej połowy sezonu.

Pozory mylą, to prawda stara jak świat, ale nadal z powodzeniem da się na niej zbudować interesującą historię. Tak właśnie uczynili twórcy „Gwiazdy szeryfa” (w oryginale „Tin Star” – serial pokazuje w Polsce HBO, cały 1. sezon jest już dostępny w HBO GO), nowej, międzynarodowej produkcji Sky Atlantic, której fabuła opiera się na kłamstwach, dwulicowości i złowrogich sekretach. A kto pasuje do nich lepiej niż Tim Roth?

Aktor w telewizji widziany ostatnio w „Twin Peaks” tutaj otrzymał kolejną w swojej karierze tarantinowską w duchu rolę i potwierdził, że czuje się w tym stylu jak ryba w wodzie. Jego Jim Worth to były londyński detektyw, który przeniósł się wraz z rodziną za ocean i został lokalnym szefem policji w kanadyjskim miasteczku Little Big Bear. Można się domyślać, że za tą decyzją stało coś więcej, w końcu nie stawia się całego życia na głowie z byle powodu. Zostawmy to jednak na razie, przeszłość bohatera poznamy w swoim czasie. Póki co wystarcza nam informacja, że Jim wraz z żoną Angelą (Genevieve O’Reilly) i dziećmi (Abigail Lawrie i Rupert Turnbull) potrzebowali wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku.

Spokoju natomiast na kanadyjskiej prowincji jest pod dostatkiem – wystarczy powiedzieć, że tutejszym stróżom prawa zdecydowanie najbardziej w znaki dają się niedźwiedzie i nieostrożni turyści. Sielanka nie może jednak długo trwać, więc idylliczny krajobraz zakłóca pojawienie się koncernu naftowego North Stream Oil, który chce postawić w okolicy swoją rafinerię. To z kolei oznacza napływ przyjezdnych pracowników, wzrost przestępczości, możliwe problemy ze środowiskiem, itd. Nie wspominając o morderstwie, którego dopiero co byliśmy świadkami. Zaraz, co?

No tak, zapomniałem wspomnieć, że „Gwiazda szeryfa” zaczyna się od sekwencji rodem z koszmaru, której pełne konsekwencje poznajemy dopiero pod koniec pierwszej godziny i która napędza tę historię przez cały, 10-odcinkowy sezon. Już na samym początku zwodzą nas zatem twórcy, wychodząc od hitchcockowskiego trzęsienia ziemi, by potem nieco uspokoić sytuację i kazać nam się zastanawiać, co właściwie oglądamy. To bardziej mroczny thriller z kolejnym ponurym stróżem prawa w centrum uwagi, czy może jednak zaangażowany społecznie dramat obyczajowy? Nowoczesny western napędzany bezlitosną zemstą, groteskowy festiwal przemocy czy może jednak poruszająca opowieść o stracie i radzeniu sobie z nią?

„Gwiazda szeryfa” ma w sobie wszystkie powyższe elementy, co czyni całość dość chaotyczną i szytą raczej grubymi nićmi, więc nie powinniście się nastawiać na szczególnie ambitną rozrywkę. Jeśli jednak nie straszne Wam nagłe zmiany tonacji i ocierające się o karykaturę przerysowanie, to być może właśnie znaleźliście serial dla siebie. Zwłaszcza gdy lubicie złożone, ale niekoniecznie skomplikowane scenariusze, które prowadzą widza za rękę. Subtelność absolutnie nie jest najmocniejszym punktem tej produkcji, ale też trudno przypuszczać, by twórcom akurat na niej zależało – krew malowniczo rozbryzgująca się na twarzy nastoletniej bohaterki już w pierwszych minutach jest wszak niezłą wskazówką ku temu, czego mniej więcej należy się spodziewać.

Co nie znaczy, że potem od razu wpadamy w tryb „dużo przemocy, mało sensu”. Jak wspominałem, serial łączy w sobie bardzo odległe konwencje, będąc swego rodzaju gatunkowym miszmaszem, w którym przebija się zwłaszcza motyw zaczerpnięty wprost z kina zemsty. Udało się go jednak całkiem solidnie obudować, choćby mroczną przeszłością Jima. Ten jest bowiem zreformowanym alkoholikiem, a tragedia ponownie wpycha go wprost w objęcia nałogu, który budzi w nim dawne demony. A właściwie to jednego, bardzo konkretnego demona, czyli niejakiego Jacka Devlina – ciemną stronę osobowości bohatera. Za jednym zamachem mamy więc sekrety, dwulicowość i dosłowność, czyli „Gwiazdę szeryfa” w pigułce.

Na tym się jednak nie kończy – czymś przecież trzeba zapełnić 10 odcinków. Dostajemy więc prawdziwą plejadę barwnych postaci. Od charakternych miejscowych, poprzez nie takich typowych złoczyńców, aż po przedstawicieli korporacji, największego zła współczesnego świata. Mieszanka to na tyle wyrazista, że łatwiej im wybaczyć pewne uproszczenia, na które natykamy się tu niemal na każdym kroku. Elizabeth Bradshaw (Christina Hendricks), specjalistka od Public Relations korporacji, to rzecz jasna wilk w owczej skórze, skrywający za słodkim uśmiechem prawdziwe intencje. Szef ochrony rafinerii, Gagnon (Christopher Heyerdahl), nie musi niczego ukrywać, bo od razu widać, że to chodzące zło. Jest też młody morderca o twarzy niewiniątka, zbuntowana nastolatka, mająca serce po właściwej stronie lokalna policjantka i cała reszta postaci, które gdzieś już widzieliśmy.

Gwiazda szeryfa - Tin Star serial online cda zalukaj za darmo

Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Gwiazda szeryfa – Tin Star
Oryginalny tytuł Tin Star
Oceny z TMDb 6.8 74 głosy
Data pierwszej emisji Sep. 07, 2017
Data ostatniej emisji Mar. 21, 2019
Sezony 2
Odcinki 19
Średnia Długość 55 minut
Udostępniono0

Tytuły które mogą Ci się spodobać

Agatha Christie Poirot
Katastrofa
Still Star-Crossed
Oogappels
Suburra
Z Archiwum X
Beyond
Home Before Dark
Jett
Medium
Wikingowie – Vikings
Ty – You
×